Planinarenje je jedna od aktivnosti u koju se mnogi profesionalci, ali i velik broj amatera, upuštaju ljeti. Svjež zrak i lijepo vrijeme privukli bi sve u planine. Ipak, nemojte da vas idilična atmosfera dovede u zabludu, planinarenje je i dalje opasan sport, pogotovo ako ne uložite dovoljno truda i vremena u skupljanje kvalitetne i prave planinarske opreme.
Savjeti od profesionalaca
Posjetite li na internetu stranice planinarskih saveza, na njima ćete uvijek pronaći dobre savjete oko toga što bi vaša planinarska oprema trebala sadržavati. Najnužnije osnove koje svakako morate imati sa sobom uključuju novčanik s dovoljno novca i identifikacijskim dokumentima, mobitel, sunčane naočale, planinarski dnevnik, dobre planinarske cipele i hodačke štapove.
Svaki od ovih elemenata olakšat će vam planinarenje, ali i zaštititi vas od opasnih i nepredviðenih situacija – stoga se bez njih nemojte upuštati u planinarenje.
Ruksak glavu čuva
Svaki dobar planinar bi na leðima trebao imati još jedan obvezan dio planinarske opreme – ruksak. Što vam od planinarske opreme u ruksaku treba ovisi o tome koliko dugo će vam trajati planinarenje te koje je godišnje doba. Svakako se preporuča nošenje hrane i pića te pribora za jelo, rezervne odjeće i vjetrovke. Bez obzira na godišnje doba, važno je ponijeti dovoljno vode za piće koja će vam biti pri ruci, dok u zimi takoðer valja ponijeti i dodatnu toplu odjeću, kapu i rukavice.
Planinarska oprema ljeti osim kape mora svakako sadržavati i kremu za sunčanje. Svakako je dobro osigurati i da vam je mobitel pun ili da za njega imate rezervnu bateriju za svaki slučaj. Uz to, u svoju planinarsku opremu pametno je dodati i kišobran ili kabanicu, a radi li se o zahtjevnijim trasama i vodičko uže, kacigu, penjački pojas i karabiere. Idete li u inozemstvo u svoju planinarsku opremu morate dodati još i putovnicu, valutu strane zemlje u kojoj ste te policu putnog osiguranja.